İLAHİYAT FAKÜLTESİ
2016-05-16

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vecdi AKYÜZ, İlahiyat Fakültemiz Mâverâ Topluluğu tarafından düzenlenen, “Güncel Fıkıh Tartışmaları” konulu konferans verdi.Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vecdi AKYÜZ, İlahiyat Fakültemiz Mâverâ Topluluğu tarafından düzenlenen, “Güncel Fıkıh Tartışmaları” konulu konferans verdi.

Fen-Edebiyet Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen programa, üniversitemiz akademik ve idari personeli, ilimiz kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Mâverâ Topluluğu’ndan Elif Nur Darıcı’nın sunuculuğunu yaptığı konferans, fakültemiz öğrencilerinden Erkan Durgür’ün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İlahiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Hasan Keskin, Öğrenci kulüplerinin önemine vurgu yaparak, her zaman öğrencileri sosyal ve ilmi faaliyetler konusunda desteklediklerini, öğrenci topluluklarının da büyük bir iştiyakla etkinliklere başlamalarından memnuniyet duyduklarını ifade etti. Mâverâ Topluluğunun davetine icabet ettikleri için Prof. Dr. Vecdi AKYÜZ’e teşekkür ederek, fıkıh konusunda zihinlerimizi besleyecek bir program olması dilekleri ile sözlerini tamamladı.

Ardından Mâverâ Topluluğunun manifestosu niteliğinde olan konuşmayı yapmak üzere Mâverâ Topluluğu Başkanı Hasan Nurullah Büker kürsüye davet edildi. Büker, Mâverâ kelimesinin “bir şeyin ötesinde, arkasında, gerisinde bulunan yer ve zaman” demek olduğunu ifade ettikten sonra topluluğun “öteler” fikri ve anlayışı üzerine kurulduğunu belirtti. Görünenin arkasındaki gerçeği hedeflediklerini dile getirdi.

Ardından sunumunu yapmak üzere kürsüye davet edilen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vecdi AKYÜZ ise, Fıkıh ile İslam Hukuku kavramlarının işaret ettikleri şeylerin aynı olduğunu, İslam Hukukunun genel olarak hukukun dinamik bir alanı olduğunu, hukuk tahsilinde de çok önemli bir yerde bulunduğunu, günümüzde cârî olan hukukumuzun kavramlar düzeyinde yüzde 90’lara, hükümler düzeyinde ise yüzde 60’lara yakınının İslam Hukuk anlayışı ile örtüştüğünü ifade etti. İslam Hukukunun dünyada uygulanan çok hukuklu sistemlerdeki konumuna değinerek fıkhın teorik ve pratik düzeylerde nasıl güncellenebileceğinin ipuçlarından bahsetti. Program, soru faslı ve Prof. Dr. Vecdi AKYÜZ’ün sorulara verdiği güven telkin edici ve doyurucu cevaplar ile son buldu.

Konferansın bitiminde Prof. Dr. Vecdi AKYÜZ’e İlahiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Hasan Keskin teşekkür ederek plaket takdimi yaptı.

Hocamıza teşekkür eder, bundan sonraki hayatında sağlık, ilmi çalışmalarında başarılar dileriz.